Boldowanie czy kursywa to często pojawiające się zabiegi stosowane w obrębie konkretnej czcionki, w tym przypadku Times New Roman. Pisanie prac wymaga znajomości zasad rządzących użyciem tego rodzaju zabiegów oraz a może przede wszystkim tego co te pojęcia znaczą. Boldowanie to pogrubienie tekstu (tzw. tłusty druk) natomiast kursywa to inaczej pochylenie tekstu. Oba te zabiegi są stosowane jednak w ściśle określonych sytuacjach.
Boldowanie tekstu, czyli użycie czcionki pogrubionej zazwyczaj jest formą wyróżnienia w tekście jakiegoś szczególnie ważnego fragmentu bądź wyrazu. Można to zrobić również za pomocą podkreślenia, jednak decydując się na wytłuszczenie druku (boldowanie) musimy być konsekwentni. Gdy następnym razem zechcemy coś wyróżnić musimy również użyć funkcji boldowania. Boldowania używamy również podczas pisania tytuły czy podtytułów.
Pisanie pracy to również częste i korzystanie z cytatów, które zdecydowanie wpływają na jej korzyść. Jeśli tylko nie parafrazujemy wypowiedzi autora a chcemy przytoczyć ją w dosłownym brzmieniu musimy zastosować cudzysłów i właśnie kursywę. Oprócz tego kursywa stosowana jest gdy pisanie prac wymaga użycia np., łacińskich wyrazów oraz gdy wstawiamy wykres lub tabelę z odpowiednim podpisem. Wówczas zarówno obce wyrazy jak i podpisy pod tabelą i wykresem będą napisane kursywą.